Proljetni izlet na Papuku – Velički grad, Lapjak i Nevoljaš (18.04.2026.)

U subotu, 18. travnja 2026., pet planinara i jedan četveronožni pratitelj iskoristili su prekrasan proljetni dan za izlet na Papuku. U skupini su bila tri člana HPD HZZO Požega te dvoje prijatelja i kolega koji su se prvi put uputili ovom rutom.

Krenuli smo s parkirališta kod bazena u Velikoj te se strmim usponom najprije zaputili prema Veličkom gradu. Već na početku izleta dogodila se mala nezgoda – jedna planinarka zaboravila je ponijeti vodu, pa su se dva najmlađa i najbrža člana ekipe vratila na polazište i u kratkom roku ponovno savladala zahtjevan uspon.

Nastavili smo prema Tauberovim stijenama, gdje smo napravili kraći odmor uz lijep pogled, a zatim i prema vrhu Lapjak (667 m), gdje su neki od nas još jednom „ovjerili“ svoj boravak prigodnim žigom. Put nas je dalje vodio kroz šumske predjele i dijelove s nešto rjeđom vegetacijom sve do vrha Nevoljaš (740 m), gdje smo napravili dužu pauzu za okrjepu.

Poseban doživljaj bio je nastavak puta prema dolini – prolazak kroz prekrasnu bukovu šumu čije je tlo bilo prekriveno nepreglednim poljima srijemuša (medvjeđeg luka), što je dodatno naglasilo proljetni ugođaj. Nakon silaska do Jezerca, kombinacijom makadamskog i asfaltiranog puta vratili smo se prema početnoj točki.

Izlet smo završili umorni, ali ispunjeni i zadovoljni još jednim lijepim danom provedenim u prirodi i dobrom društvu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *